KARİYER GELİŞTİRME KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Youth Exchange ve Study Programı Başvurusu

24.07.2017

Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde, tamamen burslu bir değişim programıdır. Bu program kapsamında,  40'tan fazla ülkeden 15 –17 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca ABD'li ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir.

YES öğrencilerinin seçimini ve yerleştirmesini yapan değişim programları (AFS-USA, ACES, AIFS/AYA, American Councils, ASSE, AYUSA International, CCI, CIEE, FLAG, IRIS, PAX, STS Foundation, World Learning, World Link, iEARN, AMIDEAST, YFU) YES programına dahil olan gençlere bu imkanı sağlamak için bir konsorsiyumda bir araya geldiler. Bu konsorsiyumun adı YES Konsorsiyumu’dur. YES Programı ile öğrenci gönderen ülkelerde öğrenci seçimi YES Konsorsiyumu’nun o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir.
YES Programı’na katılan öğrenciler, A.B.D.li gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler; yerel organizasyonlar ile birlikte çeşitli toplumsal ve gönüllü aktivitelerde bulunurlar. Öğrenciler Amerikan toplumunu ve değerlerini yakından tanıma fırsatı bulurken, Amerikalılara da kendi geleneklerini ve kültürlerini tanıtırlar. YES programı, öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek için yıl boyunca onlara çeşitli eğitimler verir. Öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde, bu deneyimlerini kültürlerarası anlayışı arttırmak doğrultusunda kullanır.
YES Konsorsiyumu’nun Türkiye’deki ortak organizasyonu Türk Kültür Vakfı’dır. Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini, 5 aşamalı bir değerlendirme sonunda seçer.
Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.